Czytanie książek sposobem na naukę języka angielskiego

Czytanie książek w oryginale jest dobrym sposobem na naukę języka angielskiego

Czytanie książek i komiksów w oryginale to doskonały sposób na doskonalenie swoich umiejętności językowych. Dzięki regularnemu czytaniu w języku angielskim, rozwiniesz swoje słownictwo, poprawisz gramatykę oraz zdobędziesz wyczucie stylu pisania.

Porada dla początkujących😘

Jeśli jesteś początkującym w nauce języka angielskiego, zacznij od prostszych tekstów. Wybierz książki w języku angielskim, które odpowiadają twojemu poziomowi umiejętności. Możesz zacząć od młodzieżowych powieści, które są bardziej przystępne językowo. Staraj się czytać regularnie, notując nowe słowa i zwroty.

Pamiętaj, że kluczem do skutecznej nauki jest regularność i zaangażowanie. Wybierz te pozycje, które pasują do twoich zainteresowań i stylu nauki, i baw się dobrze podczas zdobywania nowych umiejętności językowych!

Co czytać po angielsku?

Dla osób na poziomie A2 polecam:

“Diary of a Wimpy Kid” (Dziennik cwaniaczka) – Jeff Kinney: To popularna seria książek graficznych opowiadających o przygodach Grega Heffleya, nastolatka zmagającego się z codziennymi problemami w szkole i życiu rodzinnym. Tekst jest urozmaicony ilustracjami, co znacznie ułatwia zrozumienie tekstu.
“Charlotte’s Web” (Sieć Charlotty) – E.B. White: Klasyczna powieść dla dzieci opowiadająca o przyjaźni między małą dziewczynką Fern a świnią Wilburem oraz pająkiem Charlottą. To piękna historia napisana w prostych słowach, która zarazem dostarcza ciekawych treści.

Osoby na poziomie B1 mogą sięgnąć po takie pozycje jak:

“The Giver” (Dar) – Lois Lowry: to powieść dystopijna opowiadająca o społeczeństwie, w którym wszystko jest kontrolowane i uregulowane. Główny bohater, Jonas, odkrywa tajemnice tego świata i zaczyna kwestionować jego wartości. To ciekawa i wciągająca lektura dla osób na poziomie B1.
“The Outsiders” (Wyrzutki) – S.E. Hinton: Książka opowiada o dwóch gangach młodzieżowych i konflikcie między nimi. Główny bohater, Ponyboy, zastanawia się nad swoim miejscem w społeczeństwie i zderzeniem między różnymi grupami. To emocjonująca opowieść, która zachęca do pogłębienia swojego zrozumienia tekstu.
“Holes” (Dziury) – Louis Sachar: Ta powieść opowiada historię chłopca imieniem Stanley, który zostaje skazany na wykopywanie dziur jako karę. Stopniowo odkrywa tajemnice związane z miejscem, w którym jest przetrzymywany. To intrygująca i wciągająca książka w sam raz dla osób na poziomie B1.

Jeśli jesteś na poziomie A1 sięgnij po takie tytuły jak:

“Brown Bear, Brown Bear, What Do You See?” (Misio, misio, co widzisz?) – Bill Martin Jr. and Eric Carle: To urocza i kolorowa książeczka dla dzieci, która jest doskonała dla osób na poziomie A1. Zawiera powtarzające się wzorce językowe i proste zdania, co pomaga w nauce podstawowego słownictwa.
“The Very Hungry Caterpillar” (Bardzo głodna gąsienica) – Eric Carle: Kolejna klasyczna książeczka dla dzieci, która jest świetna dla osób na poziomie A1. Opowiada o przemianie gąsienicy w motyla i skupia się na dniach tygodnia oraz owocach.

Dla osób na poziomie B2 dobrym wyborem będą książki:

“To Kill a Mockingbird” (Zabić drozda) – Harper Lee: Ta amerykańska klasyka literatury porusza ważne tematy społeczne i moralne, skupiając się na rasizmie i niesprawiedliwości. Jest to lektura, która dostarcza wiele refleksji.
“The Catcher in the Rye” (Buszujący w zbożu) – J.D. Salinger: Ta powieść opowiada historię młodego chłopaka o imieniu Holden Caulfield, który buntuje się przeciwko społeczeństwu i próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie. To bardzo wciągająca lektura.

Dla osób na poziomie C1 polecam:

“1984” – George Orwell: To dystopijna powieść opowiadająca o społeczeństwie totalitarnym, w którym rząd kontroluje wszystkie aspekty życia. Ta głęboko filozoficzna książka pobudzi czytelnika do myślenia nad tematami władzy i indywidualności.
“Brave New World” (Nowy wspaniały świat) – Aldous Huxley: Kolejna dystopijna powieść, która skupia się na przyszłym społeczeństwie kontrolowanym przez technologię i narkotyki. To wymagająca lektura na poziomie C1, która rozważa kwestie moralne i etyczne.

Pamiętaj, że dobór książek powinien być dostosowany do Twojego poziomu umiejętności i zainteresowań. Lektura na wyższym poziomie może być trudniejsza, ale może również dostarczyć głębszych treści. Gdzie można te pozycje kupić? Oto kilka opcji:

Księgarnie stacjonarne: Odwiedź lokalne księgarnie w swoim regionie. W większych miastach na pewno znajdziesz księgarnie oferujące książki w języku angielskim. W takich miejscach możesz przeglądać i wybierać książki osobiście.
Księgarnie internetowe: Istnieje wiele księgarni internetowych, które oferują szeroki wybór książek w języku angielskim. Przykłady to Amazon, Book Depository, Barnes & Noble, czy Waterstones. Możesz zamawiać książki online i dostarczane są one do Twojego miejsca zamieszkania.
Ebooki: Jeśli wolisz czytać książki elektronicznie, możesz zakupić ebooki. Platformy takie jak Amazon Kindle Store, Apple Books, czy Google Play Books oferują szeroki wybór książek elektronicznych.
Biblioteki: W niektórych miejscach można wypożyczać książki w języku angielskim z lokalnych bibliotek. To świetna opcja, jeśli chcesz przeczytać książki bez konieczności ich zakupu.
Księgarnie używane: Księgarnie sprzedające używane książki mogą być świetnym miejscem do znalezienia tańszych opcji. Przeszukaj takie sklepy w swojej okolicy lub poszukaj ich online.
Aplikacje i strony z ebookami: Istnieją również strony internetowe i aplikacje oferujące darmowe lub tanie ebooki. Przykłady to Project Gutenberg, ManyBooks, czy Librivox (dla audiobooków).

Życzę miłego czytania📚🥰

Shopping Cart