Guy Fawkes Day – Remember, remember the 5th of november…

Nad miastem nocną porą rozbłyskują kolorowe fajerwerki

Pamiętaj, pamiętaj, bo data to święta,
Gdy spisek wykryto prochowy.
Piątego listopada wydała się zdrada
W pamięci tę datę zachowaj…

Spisek prochowy

Guy Fawkes to postać historyczna, która stała się symbolem nieudanego spisku prochowego z 1605 roku. Jego celem było wysadzenie w powietrze Izby Lordów i zabicie króla Jakuba I, protestanta. Spisek ten był zorganizowany przez grupę katolickich spiskowców, którzy chcieli przywrócić katolicyzm w Anglii. Guy Fawkes był odpowiedzialny za pilnowanie beczek z prochem pod parlamentem, ale został aresztowany przed wykonaniem zamachu. Później został poddany torturom i skazany na śmierć przez powieszenie, poćwiartowanie i rozczłonkowanie.

Sześcioosobowa grupa zamaskowanych katolickich spiskowców w lochu z beczkami prochu planuje wysadzenie parlamentu.

Dziedzictwo Guya Fawkesa

Postać Guya Fawkesa jest uważana za bohatera lub zdrajcę, w zależności od punktu widzenia. Dla niektórych jest on symbolem buntu i walki o wolność religijną. Jego postać stała się inspiracją dla wielu ruchów społecznych i politycznych. Maska Guya Fawkesa z charakterystycznym wąsem i uśmiechem jest często używana jako symbol oporu i protestu przeciwko niesprawiedliwości i tyranii. Przykładem tego jest ruch hakerski Anonymous, który posługuje się maską Guya Fawkesa jako swoim znakiem rozpoznawczym. Innym przykładem jest komiks i film “V jak Vendetta”, w którym główny bohater ” V” jest zamaskowanym rewolucjonistą, który próbuje obalić totalitarny reżim w przyszłej Anglii. Maska rewolucjonisty, jest wzorowana na Guyu Fawkesie, a jego hasłem jest “Remember, remember the fifth of November” (Pamiętaj, pamiętaj piąty listopada), co nawiązuje do daty spisku prochowego.

Zakapturzona postać w szarym dresie z założoną maską Guya Fawkesa. W tle rozbłyskujące na nocnym niebie fajerwerki.

Dla innych Guy Fawkes jest symbolem zdrady i terroryzmu. Jego postać jest przedmiotem pogardy i nienawiści ze strony tych, którzy uważają go za wroga państwa i narodu. Imię jego jest używane jako przekleństwo lub obelga. Jego kukłę palono na stosach podczas święta 5 listopada, zwanego Guy Fawkes Day lub Bonfire Night (Dzień Guya Fawkesa lub Noc Ognisk). Jest to zwyczaj pochodzący z 1605 roku, kiedy to ludzie zapalili ogniska na ulicach Londynu, by świętować ocalenie króla Jakuba I przed zamachem. Później parlament ustanowił 5 listopada dniem dziękczynienia za udaremnienie spisku prochowego. Od tego czasu ludzie obchodzą ten dzień przez palenie ognisk i odpalanie fajerwerków. Często też palą kukły przedstawiające Guya Fawkesa lub inne postacie znienawidzone przez społeczeństwo. Zwyczaj ten na początku miał silne zabarwienie antykatolickie, ale z czasem stracił na znaczeniu religijnym i stał się okazją do zabawy i rozrywki.

Podsumowanie i wnioski

Podsumowując, Guy Fawkes to kontrowersyjna postać historyczna, która ma różne znaczenia dla różnych ludzi. Dla jednych jest on bohaterem lub męczennikiem, dla innych zdrajcą lub terrorystą. Postać Guya Fawkesa była inspiracją dla wielu dzieł literackich i artystycznych, a także dla wielu ruchów społecznych i politycznych. Jego maska jest symbolem oporu i protestu, a jego kukła jest symbolem pogardy i nienawiści. Jego imię jest częścią historii i kultury Wielkiej Brytanii, a jego spisek jest pamiętany co roku 5 listopada.

Shopping Cart