JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO EGZAMINU Z ANGIELSKIEGO?

Łatwo zaobserwować, że niektórym uczniom nauka języka angielskiego przychodzi dosyć łatwo. Inni znowu muszą poświęcić na nią nieco więcej czasu. Niemniej jednak większość z nich obawia się, czy poradzi sobie na egzaminie z języka angielskiego. 

Jedni braku zaliczenia, drudzy zbyt niskiego wyniku potrzebnego na wymarzone studia czy dostania się do wymarzonej szkoły średniej. Sama znajomość słówek czy zasad gramatyki to za mało, aby uzyskać wysoki wynik. Zarówno podczas przygotowań, jak i samego egzaminu łatwo wpaść w pułapki, które co roku przygotowuje komisja.

Dlatego, pomimo że do matury zostało jeszcze kilka tygodni, to  już teraz warto przedsięwziąć te bardzo istotne kroki, które warto podjąć, przygotowując się do egzaminu:

 1. Rozplanuj, a następnie systematycznie realizuj cel

 • Należy pamiętać, że najskuteczniejsza nauka, to systematyczna nauka. Z tego powodu do matury z angielskiego również warto przygotowywać się systematycznie. Nie będziesz w stanie nauczyć się języka w tydzień. Szczególnie zaraz przed wyznaczoną datą egzaminu. 
 • Podobnie mierny efekt będzie nauczenie się wszystkiego na raz, a następnie zaniedbanie powtórek. Wyobraź sobie, że twój mózg to trawiasta polanka. Twoja pamięć to ścieżka, którą wydeptujesz, gdy się uczysz. Wszystko, co zapamiętasz, zostawi w Twojej głowie ślad.
 • Staraj się także nie mieszać wszystkich zagadnień na początku. Powtarzaj osobno słownictwo, później zasady gramatyki, a w wolnych chwilach podsumuj naukę, rozwiązując zadania maturalne.
 1. Otaczaj się  językiem z każdej strony 

 • Jeśli szukasz informacji, wybieraj materiały w języku angielskim. Dzięki pochłanianiu jak największej ilości tekstów w języku docelowym odnajdziesz przydatne słownictwo, które wykorzystasz podczas egzaminu.
 • Oglądaj filmów oraz seriali w oryginalnym języku. Niemal każda pozycja na Netflixie, czy HBO ma do wyboru angielską ścieżkę językową. 
 1. Poznaj użyteczne strony i aplikacje pomagające w opanowaniu umiejętności egzaminacyjnym:

 • Voscreen

To rewelacyjna strona dla osób, którym zależy na ćwiczeniu swoich umiejętności rozumienia ze słuchu. Opanowanie tego elementu zapewnia kilkadziesiąt punktów na egzaminie. Strona na bieżąco sprawdza i bada Twoje postępy. A jeśli któreś nagranie szczególnie przypadnie Ci do gustu, masz możliwość dodać je do swojej playlisty i odtworzyć w późniejszym czasie.

     W tej witrynie znajdziesz arkusze egzaminów, które odbywały się w latach ubiegłych – zarówno próbnych jak i tych oficjalnych. I to nie tylko z angielskiego.

Dodatkowo od razu, bez potrzeby dodatkowego wyszukiwania, masz możliwość pobrać klucz odpowiedzi oraz transkrypcję nagrań. Z pewnością przydadzą się one podczas sprawdzania swoich rezultatów.

Na tej stronie otrzymasz dostęp do setek zadań i przykładów z różnych struktur gramatycznych. Istnieje tutaj jednak drobny haczyk. Niektóre przykłady warto robić w obecności osoby znającej język bardzo dobrze. Czasami dobrze jest zapytać, dlaczego w danym przypadku jest inaczej, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. 

Chcąc przygotowywać się samodzielnie,  twoim zadaniem na dzisiaj będzie sprawdzenie jakie zagadnienia są potrzebne na egzaminie. Strona CKE zawiera wszelkie arkusze maturalne z kluczem odpowiedzi i nagraniami do części słuchowej.

PODSUMOWUJĄC

WSKAZÓWKI NA SUKCES EGZAMINACYJNY:

 • systematyczność i plan nauki
 • ucz się krócej a efektywniej
 • staraj otaczać się językiem w jak największej ilości
 • rozwiązuj arkusze z poprzednich lat
 • sprawdź zagadnienia na CKE
 • brak czasu na samodzielne przygotowanie? Przydatne strony, które z pewnością Ci pomogą: Voscreen , Arkusze.pl ,Ang.pl   

PAMIĘTAJ!

Warto analizować swoją wypowiedź i dokonywać regularnej korekty. Tu dobrym wyjściem może być współpraca z doświadczonym nauczycielem, który od razu zauważy niepoprawne zwroty i zaproponuje prostsze, ale skuteczne alternatywy.

Jako doświadczony lektor, nauczyciel oraz egzaminator języka angielskiego pomagam zdać egzaminy  śpiewająco i spełniać młodych ludzi marzenia. 

W trakcie zaledwie kilkunastu intensywnych tygodni razem ze mną uda ci się  zapewnić bardzo wysoki wynik. 

Dzięki  moim kursom na egzaminach:

 • Bez problemu rozwiążesz zadania słuchowe
 • Znalezienie odpowiedzi w tekstach zajmie ci zaledwie kilkanaście minut
 • Zadania z gramatyki pójdą Ci jak z płatka,
 • Napisanie wypracowania nie okaże się być syzyfową pracą
 • A część ustna egzaminu będzie równie prosta, co wstanie rano na egzamin

Zapraszam do zapoznania się z ofertą SPRAWDZONEGO i SKUTECZNEGO kursu maturalnego. Przeprowadzę Cię w nim krok po kroku po kolejnych etapach przygotowania do matury.

 • dotychczasowe problemu z nauką języka , to nie problem pomoże Ci w tym kurs  You shall pass 
 • dla osób celujących w “the highest results” przydatnym kursem będzie Go with the flow.

A jeśli chcesz nauczyć się jak pisać wypracowanie na maturze na 10 pkt, to mam dla Ciebie specjalną ofertę Kursu Video z darmowym PDF, gdzie krok po kroku przeprowadzam Cię przez cały proces pisania listu nieformalnego.

Link poniżej:

https://anna-madry-edukacja-szkolna.elms.pl/s/kurs-wypracowanie-maturalne.html

Zapraszam również do dołączenia do moich grup, gdzie dzielę się darmową wiedzą z innymi o języku angielskim:

 • link do grupy na fb;

           https://www.facebook.com/groups/419671876097987

 • link do IG

           https://www.instagram.com/annamadry.edukacjaszkolna/

POWODZENIA !!

Strona główna

Shopping Cart