Nauka angielskiego krok po kroku

Nauka języka obcego to długi i skomplikowany proces- wie o tym każdy, kto potrafi biegle porozumiewać się w danym języku. Niemniej jednak istnieją sposoby, dzięki którym możemy osiągnąć sukces i nauczyć się języka w nieco krótszym czasie.

Wytrwałość i skrupulatność

Już na samym początku warto sobie uzmysłowić, że nie nauczymy się języka obcego w miesiąc. Owszem, możemy w tym czasie poznać pewne podstawowe zwroty czy nawet zasady gramatyki, jednak w gruncie rzeczy jest to dopiero początek naszej drogi. Zazwyczaj od momentu rozpoczęcia nauki do osiągnięcia poziomu średnio zaawansowanego mija kilka lat. Dobrze poświęcić, choć 15 minut dziennie na naukę języka obcego. Możemy w tym czasie powtarzać sobie słówka czy czytać krótkie teksty. Ważne, aby dbać o codzienny kontakt z językiem obcym.

Im mniej materiałów, tym lepiej

Różnorodność materiałów, z których będziemy korzystać w czasie nauki, wcale nie sprawi, że szybciej opanujemy zasady gramatyki czy przyswoimy więcej słówek. Wręcz przeciwnie – może okazać się, że nadmiar podręczników przysporzy więcej szkody, niż pożytku. O wiele lepiej jest więc wybrać jeden, dobry podręcznik do nauki. Możemy oczywiście korzystać z różnego rodzaju gier językowych dostępnych w internecie, jednak ważne, aby były one jedynie uzupełnieniem naszych materiałów, bądź sposobem na sprawdzenie wiedzy.

Notatki i fiszki

Metoda robienia notatek czy fiszek sprawdza się doskonale szczególnie w przypadku wzrokowców. Dzięki nim nasz mózg szybciej zakoduje potrzebne informacje, a otaczające nas zewsząd fiszki sprawią, że co jakiś czas będziemy sobie przypominać słownictwo czy odmiany gramatyczne. Warto przygotowywać fiszki samodzielnie, zamiast korzystać z gotowych ich wersji, np. Quizlet. Możemy przez to samodzielnie dobierać słówka czy zwroty, których zapamiętanie wciąż sprawia nam problemy.

Język autentyczny

Każdy z nas na co dzień ogląda filmy, seriale lub czyta książki czy gazety. Warto sięgnąć po filmy bądź prasę w oryginale. Nie ma tutaj znaczenia, czy jesteśmy na początku naszej przygody z językiem obcym, czy osiągnęliśmy już pewien poziom zaawansowania. Powszechnie uważa się, że oryginalne wersje filmów lub książek zarezerwowane są wyłącznie dla osób, które znają język obcy w stopniu zaawansowanym. Nic bardziej mylnego – filmy pozwolą nam osłuchać się z językiem, zaś czytanie pomoże nam usystematyzować użycie struktur gramatycznych czy słownictwa w zdaniach. Prasa obcojęzyczna dostępna jest obecnie w księgarniach lub w bibliotekach językowych, filmy zaś możemy obejrzeć w internecie. Dobrze przygotowany grafik. Wiemy już, że codziennie powinniśmy poświęcać przynajmniej chwilę na naukę języka obcego. Dla ułatwienia warto przygotować sobie grafik, w którym uwzględnimy przynajmniej 15 minut nauki – wbrew pozorom wcale nie musi być to od razu godzina dziennie. Mierzmy siły na zamiary, gdyż nadmiar obowiązków domowych i zawodowych, a co za tym idzie brak czasu na naukę, może nas skutecznie zniechęcić. O wiele łatwiej jest każdemu z nas znaleźć choćby 15 minut dziennie, niż godzinę trzy razy w tygodniu.

A ty jakie masz ulubione metody, techniki nauki angielskiego? Napisz w komentarzu 🙂

Shopping Cart